Wynajem

5 mitów studenckich mieszkań

Życie studenckie jest trudną podróżą, szczególnie dla tych, którzy muszą wyprowadzić się z dala od domu i wynająć mieszkanie w innym mieście. Wynajem wiąże się z wieloma obowiązkami i warto być świadomym swoich praw jako najemcy. Sprawdź 5 popularnych mitów na temat wynajmu mieszkania jako student.

Właściciel chce poręczyciela
To, czy najemcy potrzebują poręczyciela, zależy tylko i wyłącznie od właściciela i nie ma na to reguły. Jednak studenci muszą wiedzieć, że poręczyciele są gwarantem nie tylko płacenia czynszu, ale także wszystkiego co jest wymienione w umowie. Zasadniczo uczniowie proszą rodziców o zagwarantowanie czynszu i dlatego ważne jest, aby informować ich o tym, co dzieje się z mieszkaniem. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych wydarzeń i niespodzianek przy opuszczaniu takiego mieszkania. Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego lokum, koniecznie sprawdź Mieszkania Bydgoszcz

Mniej praw przysługuje studentowi
W Polsce niestety nie jest tak dobrze jak np. w Wielkiej Brytanii, gdzie zgodnie z prawem depozyt powinien zostać objęty przez właściciela lub agenta programem ochrony depozytów najmu. Taki program gwarantuje, że nie zostaniemy oszukani pod koniec najmu z powodu nieuczciwych potrąceń. Nie oznacza to jednak, że właściciel mieszkania może z depozytem robić co chce. Należy bardzo dokładnie zawrzeć kwotę i jej warunki w umowie. Niestety wielu właścicieli inaczej postępuje ze studentami niż z innymi najemcami i często kwestia kaucji nie jest zbyt dobrze opisana w umowie. Studentowi przysługują dokładnie takie same prawa jak innym najemcom i należy domagać się jasnego określenia depozytu.

Wynajmujący może potrącić kwotę kaucji
Jak wykazują liczne ankiety, wielu studentów nie wie, że właściciele mieszkań nie mają prawa odebrać kwoty depozytu na koniec okresu najmu bez Twojej zgody, na wypadek problemów z mieszkaniem. Zarówno najemcy, jak i wynajmujący powinni wspólnie podjąć decyzję w sprawie potrąceń, które zapewnią odpowiednią okazję do uregulowania szkód, które zaistniały podczas trwania najmu.Dopiero po wyrażeniu zgody wynajmujący może pobrać odpowiednią kwotę z kaucji.

Właściciele nie chcą wynajmować mieszkań studentom
Każdy właściciel samemu decyduje komu wynajmie mieszkanie. Zdarza się wiele sytuacji, kiedy ludzie nie chcą wynajmować swoich nieruchomości studentom, lecz obecnie jest ich coraz mniej. Statystyki pokazują, że wielu właścicieli właśnie preferuje studentów – i to z wielu powodów. Podstawową kwestią są finanse. Wynajmując mieszkanie na pokoje jest w stanie więcej zarobić niż wynajmując je jako całość. Kolejną sporawą jest długość trwania umowy. Często zdarza się, że studenci chcą zatrzymać dane mieszkanie nawet przez okres wakacyjny i właściciele mają stałego najemce nawet przez cały okres trwania studiów.

Jeśli współlokator zrezygnuje, właściciel może podnieść czynsz
Wielu studentów wynajmujących pokój w mieszkaniu studenckim boi się, że jeśli jego współlokatorzy zrezygnują z najmu, jego opłata miesięczna znacznie wzrośnie. Nie są to obawy bezpodstawne, ponieważ wielu nieuczciwych właścicieli próbuje stosować tego typu praktyki. Pamiętaj, aby cała kwota i to co się w niej znajduje powinna być dokładnie określona w umowie.