Ciekawostki Porady

Poczciwe paleciaki nie wychodzą z obiegu

Poczciwe paleciaki nie wychodzą z obiegu

Paleciaki, czyli wózki paletowe to urządzenia, które już na stałe zagościły w logistyce magazynowej i cieszą się niesłabnącym powodzeniem pomimo szybkiego rozwoju technologicznego w transporcie bliskim. Służą one do przewożenia jednostek transportowych (palet, skrzyni, pojemników) i luźnych towarów w niewielkich wnętrzach lub sporych pomieszczeniach takich jak magazyny, sklepy wielkopowierzchniowe, bazy logistyczne czy obiekty produkcyjne.

Wózek paletowy – krótka specyfikacja

Wózki paletowe ręczne ważą od 40 do ponad 100 kg w zależności od długości wideł i dodatkowego wyposażenia. Działanie paleciaków oparte jest na mechanizmie hydraulicznym: wahadłowe poruszanie dźwignią wytwarza ciśnienie oleju hydraulicznego, które unosi tłok w siłowniku głównym. Wózek paletowy najczęściej jest w stanie unieść ładunek o łącznej wadze do 2,5 tony. Większość modeli zbudowana jest z ramy wózka wraz z widłami, dyszla, pompy, kół sterujących oraz rolek prowadzących. Widły różnią się długością (od 800 do 2500 mm), rozstawem (od 140 do 680 mm) a także wysokością unoszenia (od 80 do 200 mm), a od materiału z jakiego wykonane są koła sterujące i rolki prowadzące zależy swoboda sterowania sprzętem – najczęściej stosowane tworzywa to poliuretan, guma oraz nylon. Bardzo ważnym elementem jest również pompa, która odpowiada za unoszenie i opuszczanie ładunku.

Zalety ręcznych wózków paletowych

Wózek paletowy warto mieć wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przewożenia wielu towarów na krótkich dystansach. Jeżeli nie będziemy korzystać z urządzenia każdego dnia, warto zastanowić się nad czasowym wynajęciem sprzętu. Niezależnie od wybranej opcji, paleciak z całą pewnością usprawni i przyśpieszy pracę związaną z załadunkiem, rozładunkiem, przyjmowaniem i odbieraniem towaru. Dodatkowo wózki paletowe z wmontowaną wagą pozwolą na ważenie produktów bez konieczności ich zdejmowania. Wózki paletowe ręczne, które nie są wyposażone w skomplikowane systemy mechaniczne i napędowe cechują się bardzo niską awaryjnością i nie wymagają dużego zaangażowania podczas eksploatacji, poza okresową wymianą kółek lub powierzchniowym smarowaniem. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że do obsługi ręcznego wózka paletowego nie potrzeba żadnych pozwoleń ani licencji, a z uwagi na jego niewielkie rozmiary, można z łatwością manewrować nim w ciasnych pomieszczeniach, alejkach lub samochodach dostawczych.

Zakup wózka paletowego okazuje się bardzo opłacalną inwestycją i w dłuższej perspektywie obniży koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Sprzęt jest intuicyjny i prosty w obsłudze, zwiększa efektywność działań i ułatwią pracę w trudnych i wymagających miejscach.