Porady

Szalunki ścienne jako podstawowe konstrukcje na każdym placu budowy

W trakcie wylewania różnych konstrukcyjnych elementów betonowych na placach budowy zawsze wykorzystywane są szalunki. To stosunkowo proste konstrukcje stworzone zazwyczaj z drewnianych desek, a także trójwarstwowych płyt MFP (o grubości 18-21 mm) albo specjalnej sklejki laminowanej papierem impregnowanym. Przydatne okazują się zwłaszcza szalunki ścienne, które skutecznie wspierają elewację danego obiektu. W dalszej części artykułu zostaną zaprezentowane kluczowe informacje na ich temat.

Podstawowa charakterystyka

Szalunki ścienne z desek pozwalają na podtrzymanie wykonanego uprzednio zbrojenia (np. nadproża drzwiowego lub okiennego) w taki sposób, aby mieszanka betonowa przyjęła odpowiedni kształt po całkowitym zawiązaniu się i zastygnięciu. Dopiero wówczas są trwale usuwane. Sprawdzają się przy elewacjach wznoszonych nie tylko z betonu i żelbetonu, ale również półfabrykatów. Tego rodzaju konstrukcje można z powodzeniem wykonać samodzielnie, ale znacznie bardziej wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług podmiotu specjalizującego się w ich sprzedaży albo wynajmie. Oszczędzamy bowiem czas i nerwy. Jeśli interesują nas wytrzymałe szalunki ścienne Kraków to miasto, gdzie od wielu lat funkcjonuje firma posiadająca je w swojej ofercie.

Trzy główne rodzaje

Szalunki ścienne dzielą się na lekko gabarytowe, średnio gabarytowe oraz słupowe. Te pierwsze są montowane bez konieczności zastosowania dźwigu żurawiowego lub podnośnika, co w znacznym stopniu zmniejsza koszty budowy. Nadają się jednak wyłącznie do stabilizowania ścian o wysokości maksymalnej 4 m. Drugie natomiast wyróżniają się sporą nośnością tzw. parcia, dlatego są idealnym wyborem w sytuacji, gdy niezbędne okazuje się wzniesienie dużych ścian monolitycznych przy pomocy zawiesi oraz haków transportowych. Najbardziej zaawansowane pod względem konstrukcyjnym są wersje słupowe, które obejmują kilka autonomicznych słupów i płyt. Posiadają przeważnie wysokość od 2,5 do nawet 8,5 m, a charakteryzują się praktycznością i możliwością wykorzystania przy głębokich wykopach.